אינדקסרים

מסוע מכונה – הינו המונח העברי של אינדקסר, במערכת אוטומציה מכנית. המסוע הינו מערכת מכנית המסיעה את המוצרים בצורות שונות כמו: מסועים אובליים, מסועים ניצבים, מסועים מוטים, מסוע מוצר בודד, מסועי שולחן, מסועי כוסות, מסועי פדים וכד'.

אוטומציה – התפתחה במאה ה-1 לספירה על ידי יווני מוכשר שחיי באלכסנדריה (מצרים) בשם הרון מאלכסנדריה. הרון היה מהנדס, מתמטיקאי, פיזיקאי ויותר מכל – ממציא, אך עיקר עיסוקו היה כמרצה בספריה הגדולה באלכסנדריה. הוא עסק במחקר בשני תחומים (הידרוסטטיקה ופנאומטיקה) שהביאו להתפתחות מערכות אוטומציה מכניות בעתיד ועמם הצורך באינדקסרים לצורך השלמת פעילותם.

בין כתביו אנו מוצאים המצאות שהיו לבסיס מכשור אוטומציה כמו: כדור איאלוס – כדור זה המחיש כיצד לחץ (הנוצר מקיטור) יוצא משני צינורות והופך לתנועה, כמו כן בכתביו נמצאו התיאורים הראשונים של מנוע הקיטור.

מכונות ממכר אוטומטיות למזון ושתיה כפי שאנו מכירים כיום, הינם שכלול של המצאתו של הרון  – מכונה למכירת מים קדושים – מטבע הוכנס על זרוע מנוף, שגרם לפתיחת שסתום, המים זרמו עד אשר המטבע התגלגל על המסוע שגרם לסגירת השסתום. כיום, המכונות האוטומטיות עושות שימוש במערכת מסועים החל משלב הכנסת המטבע ועד העברת מוצרי המזון והשתיה לידי הלקוח.

מכונה מופלאה נוספת, הייתה התיאטרון היווני האוטומטי – בו מערכת אוטומציה מתוזמנת היטב של אינדקסרים (מסועים), חבלים וגלגלות שהונעה על ידי מערכת גלגלי שיניים והציגה מחזה יווני קצר בן 10 דקות.

מערכות אוטומציה מכניות מקיפות אותנו מכל עבר, אלו הן מערכות שברובן מחליפות פעילות בני אדם או מצמצמות למינימום התערבות ידי בני האדם בתהליך. לרוב ימצאו מערכות אוטומציה במפעלים, בתי חרושת, בתחבורה ובתעופה בדמות רובוטים או תהליכים אוטומטיים אחרים. אך גם נמצא מערכות אוטומציה ביתיות כמו שעון שבת, שעון לחימום הדוד, תנור אפיה, מערכות שליטה על מערכת האזעקה, מיזוג, חשמל דרך האינטרנט וכד'.

עיקרון מערכות האוטומציה הינו חיסכון במשאבי כוח אדם, כסף ואף מניעת תאונות. עיקר מערכות האוטומציה נמצאות במפעלים ובתעשייה, שם הן מחליפות את בני האדם, הרובוטים לוקחים תפקיד משמעותי בתהליך, מחשבים שולטים בתהליכים הנעזרים בחיישנים ומסועים, מקטנים ועד גדולים המסיעים את המוצרים השונים.

השימוש באינדקסרים מחייב הסתייעות בציוד אמין ומדויק מהחברות המובילות בתחום, מומלץ לבחון את הקטלוג שלנו המצורף ולהתרשם מהמערכות שאנו מספקים:

https://media.destaco.com/assetbank-destaco/assetfile/3463.pdf

גלילה לראש העמוד